Den ochrany osobních údajů


28. ledna 1981 přijala Rada Evropy takzvanou Úmluvu o ochraně osob se zřetelem na automatizované zpracování osobních údajů. O 26 let později si začala Evropa tento den připomínat jako Den ochrany osobních údajů. Proto bychom vám rádi představili dva webové zdroje, které se k tomuto tématu vztahují. Prvním z nich jsou webové stránky Úřadu pro ochranu osobních údajů. Tento zdroj archivujeme již od roku 2001. V našem archivu tak můžete zjistit, jakou proměnou webové stránky od té doby prošly.

Druhým zajímavým zdrojem je web Big Brother Awards, který spravuje nezisková organizace Iuridicum Remedium. Věnuje se mimo jiné informování o digitálním právu, ochraně soukromí a podporuje alternativy ke copyrightu. Od roku 2005 uděluje ceny Big Brother Awards, anticeny pro největší narušitele soukromí, ale i ocenění pro ty, kteří soukromí chrání.
Výběr z katalogu stránek,
více v oborovém třídění

Úřad pro ochranu osobních údajů

Právní předpisy, judikatura, tiskové zprávy z oblasti ochrany osobních údajů. Stránky dále obsahují informace o Úřadu pro ochranu osobních údajů a jeho činnostech. Součástí je i Bulletin vydávaný od roku 2000

Vydavatel: Úřad pro ochranu osobních údajů


Big brother awards.cz : lidská práva a technologie

Stránky obsahují informace o technologiích, které se primárně využívají nebo je možné je zneužít ke shromažďování osobních údajů občanů. Součástí jsou i výsledky každoroční soutěže o největšího slídila pojmenované Big Brother Awards

Vydavatel: Iuridicum Remedium
Webarchiv k 25.01.2020 obsahuje 385 TB dat. První dokument byl archivován 3. 9. 2001.Celkem jsme s autory uzavřeli 4301 smluv. Poslední aktuální smlouvy: